Trawertyn

Jak wykonać trawertyn?


Przedstawiam kilka filmików instruktażowych jak zrobić trawertyn z wykorzystaniem materiałów różnych producentów. Ilość wykorzystanych rodzajów materiałów, produktów to siedem sztuk, każdy filmik pokazuje ta sama metodę z wykorzystaniem materiałów danego producenta.Trawertyn to drobnoziarnisty tynk mineralny wyprodukowany na bazie spoiwa wapiennego, występujący w formie sypkiej. Dzięki odpowiedniej aplikacji doskonale imituje trawertyn z jego charakterystycznymi wżerami i układem linii. Cały efekt kolorystyczny powstaje poprzez pokrycie struktury lakierem z odpowiednim pigmentem. 

Trawertyn polecany jest do wnętrz pomieszczeń mieszkalnych jak i pomieszczeń użyteczności publicznej. Trawertyn ładnie się prezentuje na detalach architektonicznych takie jak kominki, kolumny, ściany całe lub jedna część. Doskonale wygląda w pomieszczeniach takich jak salony fryzjerskie biura, sklepy, hotele itp. 

Do wykonania trawertynu potrzebnych będzie kilka produktów które można kupić w zestawie:

 • Pierwszy to farba podkładowa która przygotuje optymalnie podłoże pod trawertyn. 
 • Drugi to preparat do trawertyn który jest w postaci drobnoziarnistego tynku mineralnego który nadaje ścianie wyglądu naturalnego kamienia. 
 • Trzecim elementem potrzebnym do wykonania trawertynu będzie potrzebny koncentrat pigmentowy do barwienia produktów no i ostatnim elementem będzie lakier rustykalny - matowy lakier akrylowy do powierzchniowego barwienia i zabezpieczenia powłoki. To tyle jeśli chodzi o materiały, natomiast podstawowym narzędziem będzie stalowa paca.

Nakładanie trawertynu:

 • Ocena podłoża: Jest pierwszym etapem prac nakładania trawertynu. Podłoże pod trawertyn powinno być trwałe równe i gładkie oraz mocne, suche, wolne od kurzu i resztek gipsu, olejów, tłuszczów i brudu. 
 • Gruntowanie podłoża:Niezależnie od podłoże przed rozpoczęciem pracy podłoże należy zagruntować warstwą farby podkładowej. Dobry podkład to podkład z drobnym ziarnem piasku kwarcowego tak by dobrze zapewnić przyczepność. Najlepiej rozprowadzać ją wałkiem lub pędzlem a następnie czekamy do wyschnięcia. 
 • Nakładanie masy: Następną czynnością jest nakładanie masy dekoracyjnej. Musimy rozrobić suchy tynk z wodą, rozrabiamy go mieszając mechanicznie mieszadłem. Po wymieszaniu dobrze jest pozostawić tynk w zamkniętym opakowaniu na około 30 minut a następnie ponowieni wymieszać tak by tynk miał odpowiednia konsystencję. 
 • Kolejną czynnością jest nakładanie pierwszej warstwy tynku na ścianę, ważne by tynk był tak rozrobiony by nie spadał i nie wylewał się z pacy. Pierwszą warstwę nakładamy gładka na grubość ziarna, Tak nałożona masę pozostawiamy do wyschnięcia. 
 • Następnie nakładamy drugą warstwę przed przystąpieniem nakładania drugiej warstwy dobrze jest namoczyć całość wodą by ograniczyć chłonność podłoża i uzyskać gładka powłokę. Drugą warstwę tynku nakładany podobnie jak pierwszą następnie całość delikatnie wygładzamy. 
 • Po nałożeniu drugiej warstwy przystępujemy po kilku minutach do tworzenia wzoru za pomocą pacy, wydrapujemy nieregularne wzory charakterystyczne dla trawertynu z wżerami i ubytkami na powierzchni. Należy pamiętać by przed wyschnięciem drugiej warstwy tynku wygładzić ja lekko pacą tak by nie naruszyć struktury wzorów a następnie pozostawiamy do wyschnięcia. 
 • Następnym etapem jest lakierowanie powierzchni lakierem w celu zabezpieczenia powierzchni by ograniczyć chłonność co później pozwala na równomierne barwienie powłoki bez plam i zacieków. 
 • Tak polakierowaną powierzchnie pozostawiamy do wyschnięcia.
 • Barwienie powierzchni: Wybieramy odpowiedni kolor, dozujemy odpowiednia ilość pigmentu do lakieru. Tak przygotowany kolor nanosimy na ścianę za pomocą gąbki. Pigment delikatnie wcieramy w strukturę. Ważne jest by nanosić w taki sposób by nie narobić zacieków. 
 • Po zakończeniu pracy pozostawiamy ścianę do wyschnięcia. Po kilku dniach ściana jest odporna zn zmywanie i szorowanie. 
I w ten oto sposum many na ścianie swoja wymarzoną strukturę ścienna w postaci trawertynu. Poniżej przedstawiam filmiki instruktażowe które udało mi się znaleźć w sieci: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz