O tynkach strukturalnych

Co to są tynki strukturalne?


Tynki strukturalne to po prostu tynki ozdobne jak sama nazwa mówi są to dekoracyjne tynki imitujące różnego rodzaju struktury takie jak stiuk, glinka wenecka, bawełniany tynk japoński, trawertyn. Kilka przykładów przedstawiam poniżej.

Tynki strukturalne, robienie tynków dekoracyjnych
Tynk strukturalny, trawertyn
Tynki strukturalne, struktury ścienne i ciekawe wzory, aranżacja ściany poprzez tynk strukturalny
Tynk strukturalny, trawertyn

Tynki strukturalne, aranżacja ściany poprze tynk dekoracyjny
Tynk strukturalny, trawertyn
Tynki strukturalne, aranżacja ścian, ciekawe struktury ścienne
Tynk strukturalny, trawertyn

Aranżacja wnętrza poprze tynk strukturalny, artystyczne dekory ścienne
Tynk strukturalny
Tworzenie na ścianie tynku strukturalnego, dekoracja ściany poprzez tynk dekoracyjny
Tynk strukturalny


Aranżacja ściany, tworzenie tynku strukturalnego, tynk dekoracyjny
Tynk strukturalny
Tynk strukturalny

Przygotowanie ściany pod tynki strukturalne


Tynk strukturalny jest dobrą alternatywa dla tapet, ponieważ jego faktura doskonale maskuje nierówności i uszkodzenia ścienne. Tynk ozdobny można nakładać na pomalowana ścianę bez wcześniejszego usuwania starej warstwy tynku lub farby, można go również nakładać na ściany pomalowane farbami olejnymi jak np lamperie które kiedyś były często malowane w przedpokojach i kuchni. Jeśli taka farba nie jest złuszczona ani nie odpada z powierzchni ściany wówczas taką ścianę należy dobrze zmatowić a następnie odpylić. Po wyschnięciu można przystąpić do nakładania tynku. Rodzaj tynku i sposób jego nakładania jest zależny od producenta i wybranego produktu. Nakładanie tynku dekoracyjnego w jakiejkolwiek postaci czy to będzie trawertyn czy stiuk należy robić według wskazówek producenta opisanych na opakowaniu. Na każdym opakowaniu znajdziemy sposób przygotowania i nakładania tynku na ścianę, czas schnięcia, czas nakładania kolejnych warstw itp. Oczywiście sposoby wykonania poszczególnych struktur ściennych różnią się między sobą, niektóre tynki wymagają nawet czterech warstw nakładania w odpowiedniej kolejności i czasie, a inne tylko jednej warstwy. 

Jak uzyskać odpowiednią  strukturę tynku dekoracyjnego?


Struktura tynków ozdobnych zależy od naszych preferencji, najczęściej można ją uzyskać poprzez nakładanie grubszej warstwy zaprawy jak w trawertynie, by wżery były głębsze a sama struktura bardziej porowata i widoczna, wówczas należy zwiększyć grubość nakładanej warstwy. Oczywiście wiąże się to z większym zużyciem zaprawy, ale efekt będzie bardziej widoczny (głębsze wżery, wyrazistrza struktura). Natomiast dla osób pragnących uzyskać nieco bardziej subtelną strukturę wskazane jest nakładanie mniejszej ilości masy na płaszczyznę ściany, warstwa nakładana cieniej ale za to kilka razy da delikatniejszy efekt porowatości o ciekawej formie, co przekłada się na delikatność struktury i jej wżerów charakterystycznych dla trawertynu.

Jaki dobrać kolor do tynku dekoracyjnego?


Jeśli chodzi o dobór koloru do danego pomieszczenia czy pasowanie kolorów tynków dekoracyjnych, przecierek, trawertynów, stiuków jest to bardzo subiektywna ocena ponieważ każdy z nas ma swój gust a o gustach się nie dyskutuje ("de gustibus non disputandum est"). 
Kolorystyka tynków dekoracyjnych jest naprawdę ogromna, dodatkowo do masy głównej każdego produktu możemy dokupić barwniki oferowane przez producentów. Można też kupić gotowa masę barwioną i najczęściej tak to jest że producenci sugerują nam gotowe rozwiązania podane na tacy. Jeśli chodzi o zestawienia kolorystyczne to dobrze wyglądają kontrastowe barwy czyli ciemny i jasny odcień tego samego koloru. Zarazem daje on kontrast (np dobrze się to sprawdza w trawertynie), do mieszania różnych kolorów trzeba mieć nieco większe wyczucie, by uniknąć złego spasowania kolorystycznego, niektóre kolory po prostu nie pasują do siebie. W takiej sytuacji lepiej jest użyć gotowych zestawów, gdzie są już gotowe barwniki, pozostaje  jedynie samemu zaaplikować odpowiednia dawkę pigmentu i rozmieszać je. Jedną warstwę zabarwić na kolor dominujący, drugi nieco ciemniejszy. Przez rozpoczęciem nakładania kolorowej bejcy należy zrobić kilka prób kolorystycznych i poczekać do wyschnięcia ponieważ wysychając zaprawa zmienia nieco kolor prze co struktura wydaje się nam nieco inna niż w początkowej fazie. Z kilku prób kolorystycznych przeprowadzonych wcześniej wybieramy tą która pasuje nam najbardziej i staramy się przełożyć podobne proporcje.


Jaki wybrać tynk ozdobny?


Tynki strukturalne, dzięki zróżnicowanym, wyraźnym fakturom i przenikającym się barwom, tworzą mocne akcenty dekoracyjne we wnętrzu naszych domów, biur, lokali usługowych. Przestrzenne wzory robione na ścianach są bowiem doskonałym tłem zarówno dla nowoczesnych wnętrz jak i starych stylowych pomieszczeń. Jeśli chodzi o wybór tynków ozdobnych to mamy ich dość sporo, do wyboru do koloru. Producenci co roku zaskakują nas co róż jakimiś nowościami które są rzekomo bardzo modne i na topie. Decydując się na wybór tynku ozdobnego musimy zadać sobie pytanie na jaki tynk konkretnie chcemy się zdecydować a jak się już zdecydujemy to następnym zagadnieniem jest dopasowanie odpowiedniej faktury danego tynku. Każdy majster nakłada tynki inaczej.


STRONA O TYNKACH STRUKTURALNYCH

1 komentarz: